منتشر شده در ۰۴-۱۱-۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۵

موافقت مجلس با کلیات طرح حمایت از کارخانجات

رضا فاطمی امین وزیر صمت در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات طرح حمایت از کارخانجات و واحد‌های صنعتی و تولیدی، گفت: یک بنگاه و کسب و کار یک موجود زنده بوده و مستقل از مدیریت و سرمایه گذاران آن باید حمایت شود. نباید خطای مدیران و شرایط اقتصادی یک کشور را به کسب و کار و واحد تولیدی تحمیل کنیم و در صورت بروز مشکلات این چنینی ضرر و زیان آن نباید به کسب و کار‌ها لطمه وارد کند.
وی با بیان اینکه ثروت یک کشور، کسب و کار‌های فعال آن هستند تصریح کرد: سرمایه‌های هر سازمانی منابع انسانی توانمند آن سازمان هستند، اما در مقیاس یک کشور، ثروت یعنی کسب و کار‌های فعال آن کشور و همکاری نیرو‌های انسانی توانمند و ایجاد یک تشکل و کسب و کار برای تولید و اشتغال، لذا هر میزان کسب و کار‌ها را تقویت کنیم و آن‌ها را از آسیب‌های مدیریتی و شرایط اقتصادی حفظ کنیم در راستای تقویت تولید و اشتغال کشور حرکت کرده ایم.

این عضو کابینه دولت سیزدهم اضافه کرد: طرح حمایت از کارخانجات و واحد‌های صنعتی و تولیدی با وجود مشکلاتی که در آن وجود دارد، در هیات دولت مورد بررسی قرار گرفته و دولت با آن موافقت کرده است و ایرادات آن می‌تواند در کمیسیون صنایع و معادن مورد بررسی قرار گرفته و رفع شود.

وی افزود: ما در تاریخ اقتصادی کشور در مقطعی قرار داریم که کسب و کار‌های زیادی شکل گرفته است و برخی از کسب و کار‌ها در طول زمان فرسوده شده اند و نیاز به ترمیم و حمایت دارند، لذا ضرورت دارد در این مقطع کنونی به کسب و کار‌ها توجه جدی کنیم.

در ادامه عزت الله اکبری تالار پشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه طرح مذکور از بدو تشکیل مجلس یازدهم مطرح و توسط یک کار کارشناسی تدوین شده است، عنوان کرد: این طرح به هیچ عنوان موجب افزایش بدهی بانکی و مالیاتی کارخانجات و واحد‌های تولیدی نمی‌شود و ما معتقد نیستیم که این بدهی‌ها پرداخت نشود، بلکه بانک‌ها باید راهی برای دریافت مطالبات خود جز تعطیلی آن کارخانه در پیش بگیرند و اینکه می‌گوییم فعالان اقتصادی به دلیل جرایم اقتصادی زندانی نشوند، به دلیل وارد نشدن صدمه به واحد‌های تولیدی است. ما معتقدیم برای آن‌ها باید مجازات اقتصادی جایگزین و به نفع مردم در نظر گرفته شود.