منتشر شده در ۰۷-۱۰-۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۴

بررسی مشکلات آتش سوزی واحد صنعتی طبیعت

به گزارش شاتا از روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان در سفر به استان مرکزی و با حضور در شهرک صنعتی مأمونیه، از محل وقوع حادثه حریق روز چهارشنبه گذشته در واحد صنعتی 'طبیعت سبز پارس کهن' که به خسارت گسترده‌‌ای در حدود پنج هکتار از سوله‌ها، سالن‌های مسقف و انبارهای این کارخانه انجامید، بازدید کرد.

در این بازدید که با همراهی استاندار مرکزی و نمایندگان بیمه انجام شد، ابعاد حادثه از نزدیک مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهادت کارشناسی مربوطه برای اتخاذ تصمیمات لازم در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان مرکزی ارائه شد.

۲۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور مجهز به تجهیزات آتش نشانی هستند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان مرکزی که در سالن جلسات فرمانداری زرندیه برگزار شد، گفت: به منظور پیشگیری از حوادث غیرمترقبه و حریق، ۲۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور دارای تجهیزات و ماشین آتش نشانی هستند.

علی رسولیان افزود: آتش سوزی در شرکت 'طبیعت سبز پارس کهن' حادثه بسیار تلخی بود، اما خوشبختانه همه مدیران پای کار بودند و توانستند این اتفاق را مدیریت کنند.

وی اضافه کرد: در کشور بیش از ۳۲۷ خودروی آتش‌ نشانی وجود دارد که در شرایط آتش‌ سوزی کار اطفاء را انجام می‌دهند و بیش از ۲۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی نیز در سطح کشور ماشین آتش نشانی دارند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: برنامه ‌ریزی لازم برای آموزش مقابله با حوادث به‌صورت دقیق و جدی در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور درحال انجام است و در همین راستا هر سال حوادث و به‌ویژه خسارات جانی حریق در واحدهای تولیدی کاهش می‌یابد.

رسولیان از پیش ‌بینی اعتبارات برای تقویت زیرساخت‌های لازم برای پیشگیری از وقوع حوادث، ارتقاء سطح ایمنی کار و تجهیزات امدادی در شهرک‌های صنعتی خبر داد و اظهار داشت: باید بتوان شرایطی را ایجاد کرد تا واحدهای صنعتی و تولیدی که به هر دلیلی دچار آتش سوزی، سوانح و حوادث گوناگون می‌شوند، هرچه سریع‌تر به چرخه تولید بازگردند و تولید در این واحدها آسیب نبیند.

وی اظهار امیدواری کرد با عزم مالکان واحد تولیدی 'طبیعت سبز پارس کهن' و حمایت مسئولان در کوتاه ‌ترین زمان، تولید این شرکت به حالت اولیه بازگردد.

۱۰ درصد روغن مصرفی کشور در شرکت طبیعت زرندیه تولید می‌شود

استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت: پس از بروز حادثه بسیار تلخ و تأسف بار آتش سوزی کارخانه طبیعت شهرستان زرندیه، امروز همه مدیران استانی در کنار مدیران ارشد ملی با به‌کارگیری ظرفیت‌های قانونی مصمم به راه اندازی مجدد این واحد صنعتی مؤثر در تولید کشور هستند.

سید علی آقازاده افزود: حادثه آتش سوزی در شرکت طبیعت موجب بروز خسارت سنگین به فضاهای تولیدی شده است که باید هرچه زودتر با ارزیابی میزان خسارت وارده، بیمه گذار نسبت به پرداخت میزان مشخصی از آسیب وارده تحت عنوان پیش پرداخت اقدام نماید.

وی اضافه کرد: شرکت طبیعت شهرستان زرندیه بیش از ۱۰ درصد روغن کشور را تولید می‌کند که با تمهیدات انجام شده هیچ کمبودی در تأمین روغن کشور برای مصرف عموم وجود نخواهد داشت و به‌زودی این مجموعه با عزم و اراده سرمایه ‌گذار به چرخه تولید بازمی‌گردد.

تسریع در ارزیابی میزان خسارت اولیه و تعیین پیش پرداخت، اختصاص ارز مورد نیاز و تسریع در واردات مواد اولیه در کنار بدهی‌های مالیاتی و بیمه‌ای و نیز واگذاری زمین و صدور مجوزهای قانونی برای احیاء مجدد خط تولید واحد صنعتی 'طبیعت سبز پارس کهن' از مهمترین موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

همچنین در این نشست سازوکار لازم برای راه اندازی مجدد این واحد تولیدی اتخاذ و مصوبات آن در قالب تصمیمات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان مرکزی به ستاد ملی ارسال شد.

کارخانه 'طبیعت سبز پارس کهن' در ساعت سه و ۳۰ دقیقه بامداد روز ۲۸ مهر به دلیل اتصال سیم‌های برق دچار حریق شد و پس از حدود یک شبانه روز با تلاش نیروهای آتش نشانی شهرستان زرندیه و همکاری نیروهای آتش نشان از شهرستان‌های ساوه، رباط کریم و اسلامشهر مهار شد.

واحد صنعتی 'طبیعت سبز پارس کهن' که با سرمایه ‌گذاری ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال در زمینی به مساحت 90 هزار مترمربع در شهرک صنعتی مأمونیه احداث و در سال 1391 به بهره برداری رسیده است، ظرفیت تولید 671 هزار تن انواع روغن مایع و جامد خوراکی، 191 هزار و 400 تن طعم دهی و بسته بندی انواع چای، روغن‌ها و چربی‌های گیاهی و حیوانی، حبوبات و غلات و برنج، قند و شکر، خشکبار، رب و همچنین 5 هزار و 910 تن ظروف فولادی و آهنی در سال را دارد و برای 250 نفر فرصت شغلی فراهم کرده است.

در حال حاضر 50 شعبه و 30 نمایندگی فعال در سراسر کشور وظیفه توزیع محصولات این شرکت با نشان تجاری 'طبیعت' را به عهده دارند.