منتشر شده در ۲۷-۱۱-۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۰۸

برنامه های اصلی وزارت صمت برای سال آینده؛ کنترل قاچاق کالا و رتبه بندی واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری

⏫برنامه های اصلی وزارت صمت برای سال آینده؛ کنترل قاچاق کالا و رتبه بندی واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری


وزیر صنعت، معدن و تجارت در نوزدهمین جشنواره سراسری تولید ملی- افتخار ملی ، کسب و کارها را از مهمترین مولفه های ارزیابی ثروت یک کشور دانسته و گفت: باید به کسب و کارها باید به چشم دارایی نگاه کرد و زمینه رشد و تعالی آنها را فراهم کرد.

 سید رضا فاطمی امین افزود: در ساختار جدید وزارت صمت علاوه بر ایجاد دفاتر موضوعی جدید، در هر دفتر یک گروه تحت عنوان سرمایه انسانی و کسب و کار ها ایجاد شده است.

وی رتبه بندی واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری را یکی از برنامه های این وزارتخانه برای سال آینده معرفی نمود و اضافه کرد: بر مبنای این رتبه بندی امتیازاتی را به بنگاه‌ها خواهیم داد و مناسبات و رفتارهای ما با بنگاه ها بر اساس این رتبه بندی خواهد بود.


اصلاح بازار کالاهای پایه و درج قیمت تولید کننده روی 3 هزار کالای دیگر


وی یکی دیگر از پروژه های وزارت صنعت، معدن و تجارت را در دوره جدید اصلاح بازار کالاهای پایه دانست و گفت: این پروژه در حوزه سیمان و فولاد به نتایج خوبی رسیده است، سهمیه بندی ورق برداشته شده و قیمت‌ها متعادل شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه پروژه درج قیمت تولیدکننده نیز در دستور کار است، تصریح کرد: این پروژه برای شفافیت بازار کالاهای واسطه ای و نهایی بوده است، ۳۳۰۰ قلم کالا مشمول این پروژه شده است که از شنبه هفته جاری مرحله چهارم طرح آغاز شد و سه هزار قلم کالای دیگر به آن اضافه شده است.

فاطمی امین با بیان اینکه این ابزار در کنترل بازار به ما کمک می کند، گفت: شفافیت از مهمترین نتایج این طرح است و واحدهای تولیدی نیز استقبال خوبی از آن به عمل آوردند.

وی با بیان اینکه شفافیت جریان کالا در ۱۶ رشته فعالیت به صورت کامل اجرایی شده است، گفت: این شفافیت مبتنی بر ثبت فاکتور در سامانه جامع تجارت است و از مهمترین ابزار برای کنترل قاچاق می باشد.


آغاز برنامه جامع کنترل قاچاق از ۱۵ فروردین 


وزیر صنعت، معدن تجارت همچنین اضافه کرد: از ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ برنامه جامع کنترل قاچاق با حوزه لوازم یدکی خودرو آغاز می‌شود، قطعات تقلبی را با این پروژه شناسایی می‌کنیم و پانزدهم هرماه یک گروه جدید به این کالاها اضافه می‌شود.

فاطمی امین با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ تمرکز روی حدود ۱۰۰ پروژه بوده است، تاکید کرد: با اجرای این پروژه‌ها، حکمرانی و مدیریت و نحوه مداخله وزارت صمت در بخش اجرا تغییر کرده است و یک جعبه ابزار ایجاد شده تا کارهای بزرگی در سال ۱۴۰۱ اتفاق بیفتد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید داشتند :

خود را مکلف به پیگیری مسائل تولید می‌دانیم

وی همچنین با بیان اینکه خودمان را مکلف به پیگیری مسائل تولید، صنعت، تجارت و معدن می‌دانیم، گفت: مسائل را حتی خارج از وزارتخانه در دستور پیگیری قرار می‌دهیم به امید اینکه واحدهای تولیدی در آینده فقط دغدغه تولید، کیفیت، فناوری و نوآوری را داشته باشند و از مسائل جانبی فارغ شوند.